AZ ÁSVÁNY ÉKSZEREK GONDOZÁSA ÉS TÁROLÁSA



Az ásványok természetes képződmények, információkat és rezgéseket közvetítenek és vesznek fel. 


Az ásványok tisztítása két szinten történik. 

  • Fizikai síkon történő tisztításkor az ásványról a fizikai szennyeződéseket távolítjuk el.  
  • Az energetikai síkon történő tisztításkor az ásványt a negatív energiáktól szabadítjuk meg. 


Egy ásványkő onnantól kezdve, hogy elhagyja a lelőhelyét (hogy aztán viselhető ékszert készítsenek belőle), sok kézen keresztül megy, azaz sok külső rezgést vesz fel.  Számos  gondolati és érzelmi energiahatás éri ezidő alatt. 

Ezért használat előtt mindig meg kell tisztítani, ugyanis nemcsak energiát és rezgéseket ad át a szervezetünknek, hanem káros anyagokat is átvesz a testből, vagy negatív energiákat a környezetből. 

Amennyiben nem szeretnénk más dühét, bánatát, félelmét magunkon hordani, érdemes alaposan megtisztítani a köveket viselésük előtt. 

Ha pedig mi magunk szomorkodunk, mérgelődünk, vagy öngyógyításra használjuk az ásványokat, rendszeresen tisztítsuk meg őket önmagunk negatív energiáitól is! 

Természetesen van aki úgy gondolja, hogy ezeket a lépéseket nem  feltétlenül kell elvégezni ahhoz, hogy érezhető legyen a jótékony hatása egy ásványnak.

Mi viszont azt ajánljuk, hogy mégsem árt, ha nem csak tárgyként azonosítjuk az ásványokat, mert  így még hatékonyabban tudják tenni a dolgukat. 



Tisztítási módszerek


Általánosságban véve a tisztítás egy spirituális eljárás. Ilyenkor nem kimondottan külsőleg való tisztításra kell gondolni, hanem az energiáktól tisztítjuk meg őket, hiszem sokat utaznak, sok emberrel kerülnek kontaktusba, és  az ásványok könnyen átveszik a rezgéseket ezáltal. 

A ásványaink energetikai megtisztításához használhatunk vizet, tengeri sót, földet vagy füstöt.



Vízzel való tisztítás


A köveket vagy ékszereket - akár együtt is - tegyük egy üvegedénybe, és helyezzük a csap alá, majd nyissuk meg a vizet, és vékony sugárba folyassuk rá az ásványra! Pár percig hagyjuk így. 

Ennek az a lényege, hogy a folyó víz által az edényben lévő vízben rezgés keletkezik, és ez a rezgés fogja köveinket megtisztítani, vagyis eltávolítja belőlük az addig kapott (negatív) információkat! 

Aki rendelkezik megfelelő méretű hangtállal, az abban is elvégezheti a tisztítást! 

Itt a vízzel töltött hangtálba helyezzük köveinket, majd egy ütő segítségével rezgésbe hozzuk a tálat. Így néhány perc alatt elérhetjük a kívánt hatást! 

Majd egy természetes anyagon (pl. pamut) lecsepegtetjük és hagyjuk megszáradni az ékszert vagy ásványt.

Ezzel a módszerrel egészen rendkívüli lesz a tisztítás!  

Ha szeretsz  a természetbe járni, akkor vidd magaddal az ásványaidat egy utad során, mert a forrásvízben való tisztítás is egy nagyon hatékony módszer.

Tedd bele egy kis szütyőbe, majd merítsd meg a forrásvízben. Tartsd így néhány percig, hogy jól átmoshassa a forrásvíz az ásványt, majd egy tiszta, száraz ruhán szárítsd meg.



Ha kisebb tisztítást akarunk végezni, elegendő, ha 2-3 percig folyóvíz alá tesszük az ásványunkat.

Alaposabb tisztításkor az ásványokat egyenként tartsuk néhány óráig folyóvíz vagy ha lehet, forrásvíz alatt.


Vannak kövek, melyek összetételükből adódóan érzékenyek a vízre, mint például:

angelit, lápisz lazuli, lávakő, amazonit, malachit, cölesztin, sivatagi rózsa,  tenyésztett gyöngy , krizokolla , halit(kősó), rodokrozit, az azurit,  a türkiz, és az összes kalcitfajta. Ezért ezeket lehetőség szerint ne vízzel tisztítsuk. 



Mentálisan is kérhetjük ásványainknak a megtisztulást:

Vizualizáljuk, hogy a víz elmossa az összes olyan energiamintát, ami nem a saját tiszta fénye és rezgése.


Ha van lehetőségünk  kitehetjük  ásványainkat  a napra, de csak napkelte és napnyugtakor. Ügyeljünk arra, hogy vannak olyan ásványok amelyek kifakulnak (holdkő, rózsakvarc, ametiszt, rubin-zoizit, topáz, krizopráz). A holdkövet pedig kifejezetten csak holdtöltekor lehet tölteni.  



A füsttel való tisztítás is hatékony lehet.  

A teendőnk, hogy egy füstölő felett tartsuk az ásványunkat 1-2 percig.  Közben vigyázzunk arra, hogy hő ne érje az ásványt, mert ettől elszíneződhet. Ezért inkább óvatosan legyezzük rá a füstöt! Mindig minőségi füstölőt  használjunk. Ne alkalmazzunk  olcsó, szénpor – illóolaj keverék füstölőket! Tisztítási  célra bármely füstölő jó lehet, de leginkább a szantált, fehér zsályát, palo santot  vagy a tömjént ajánljuk!

Amikor végeztünk jól szellőztessük ki a szobát, hogy a negatív energiák eltávozzanak.


Egy másik tisztítási technika, a sóval való tisztítás

Picit időigényesebb, de annál hatásosabb! 

A lényeg, hogy tiszta és nagy szemű sót használjunk. A legjobb ha himalája vagy indus sót használunk a tisztításhoz. Tegyünk egy maroknyi sót egy tálkába (amit másra nem használunk), és fedjük le egy fehér kendővel. Erre a kendőre helyezzük a tisztítandó kristályt, majd a maradék kendővel takarjuk be kövünket, és hagyjuk így 2-3 órán keresztül.

A direkt sóba való ágyazás módszerét  nagyon ritkán alkalmazzák, de én nem igazán javaslom, mert  árthatunk vele, ha nem szakszerűen csináljuk.


  • Mit NE tisztítsunk direkt módon sóval:

opál, nemesopál, gyöngy, gyöngykagyló, szelenit, kalcitok, porózus kristályok, szabad vizet tartalmazó ásványok.

A t még egyszer már ne használjuk, adjuk vissza a természetnek, öntsük ki.

val való tisztítás sok ásványnál olyan kémiai reakciókat indíthat be, melynek hatására színük megfakulhat, vagy fénytelenné, akár más színűvé is változhatnak, ezért közvetlenül soha se hagyjuk az ásványt a sóval érintkezni!   A közhiedelemben elterjedt s vízben áztatást semmiképp sem javasolt alkalmazni, mert a kövek porózus szerkezetébe hatoló sós víz nemcsak fizikailag, de energetikailag is károsíthatja az ásványt!


Hatásos és könnyen kivitelezhető tisztítási mód a földdel való tisztítás. Tegyük egy vászonzacskóba a kristályokat, majd temessük el az anyaföldbe. Akár néhány napig, de egy éjszakán át minimum így lehet hagyni.Bízzunk a megérzésünkben az időtartamot illetően. Utána jó alaposan öblítsük le folyó vízben.   A módszer működhet erős, egészséges szobanövények földjével is.  

Dús növény földjére is  rátehetjük azokat ásványokat, melyeknek földelő tulajdonsága van, mert  ez a tisztítási mód kifejezetten ajánlott a gyökércsakra  ásványai esetében. Ez a módszer alkalmazható a különösen negatív energiák leföldelésére is. 

Fontos azonban, hogy a savas föld árthat az ásványoknak, ezért ne közvetlenül, hanem valamilyen kendőbe csomagolva tegyük a földre!


Az energetikai tisztítást ametiszt telepen végezhetjük el a legbiztonságosabb módon. Ezzel törölhetjük legkíméletesebben az ásvány által felvett információkat. Az első tisztítást 24 órán keresztül végezzük, utána elegendő néhány órát az ametiszten pihentetni az ásványt, vagy akár éjszakára is rajta hagyhatjuk, hogy reggel újra tisztán vehessük fel. Felszeretném hívni a figyelmedet, hogy   ha túl hosszú ideig hagyjuk ott tisztítandó kristályunkat akkor saját rezgését felülírhatja az ametiszt magas rezgése.  Fontos azt is megemlítenem, hogy az ametiszt sem öntisztuló, tehát időnként az ametisztet is tisztítani szükséges.

A hegyikristály, citrin és a karneol is kiválóan alkalmasak más ásványok tisztítására, elég, ha egy nagyobb ásvány tömb, vagy kristály telepre tesszük éjszakára az ékszerünket, elvégzik helyettünk a munkát .

Fontos, hogy a kövek tisztításánál hallgassunk belső hangjainkra, figyeljünk személyes intuícióinkra! 

A kövek tisztítását időnként érdemes újra elvégezni, hogy kiüríthessük belőle az esetlegesen tőlünk átvett negatív rezgéseket is!

 Ha már többször csináltuk, egy idő után érezni fogjuk, mit mennyi ideig kell végeznünk, tehát gyakorlottá fogunk válni!

A tisztítás után jöhet az ásvány feltöltése:


Ha megtisztítottad a kristályod, akkor következik a feltöltés. A legelterjedtebb technika a napfénnyel (napkeltekor vagy napnyugtakor) vagy holdfénnyel való feltöltés. 

Alapszabály, hogy a vakító napfényt kerülni kell, mert kifakíthatja az ásványainkat. Erre különösen érzékeny például a rózsakvarc, de az ametiszt, a rubin-zoizit, a topáz, a krizopráz .  A hold követ holdtöltekor lehet tölteni a holdnak a fényénél.

Teliholdkor még mélyebb energiákat adhatunk köveinknek!

Végül, de nem utolsósorban más ásványok segítségét is igénybe vehetjük: 

helyezzük a feltöltendő követ vagy ékszert ametiszt vagy hegyikristály telepre, citrinre, csiszolatlan hematitra, de használhatunknagyobb méretű karneol darabot is.

A kövek napfény helyett hegyikristályon vagy holdfényben, acháton is feltölthetők.

Napfény tűrő köveket érdemes hegyikristály csoporton vagy apró, nem gömbölyített hegyikristály kavicsokon feltölteni.

A feltöltéshez ilyenkor néhány óra is elegendő.

A 7-es karckeménységűnél ellenállóbb köveket (ilyen például a berill, a gyémánt, rubin, zafír, smaragd és a topáz) rendszerint csak napfény segítségével töltik fel, mivel esetükben a hegyikristály energiája nem elegendő.

A holdfényben történő feltöltéshez gyakorta használnak achát drúzát, mivel az achát képes más köveknek átadni a felvett energiát.

A megtisztított és kiürített gyógykristályok feltöltéséhez ez esetben is elegendő néhány óra.

Sok ásvány jelzi, ha "fárad", fakul, elváltozik a színe, vagy akár el is törik, ha megoldottunk egy feladatot, vagy meggyógyult egy gyógyulni való részünk.  Ha egy ideig "pihentetjük", újra visszanyerhetik eredeti állapotuk - megmenthetők, újra használni lehet őket. 

De ha nem változik a fizikai külseje, akkor sajnos meg kell válnunk tőle. Az ásványkövet ilyenkor temessük el a földbe, adjuk vissza az anyatermészetnek.


Egyéb  energetikai tisztítási , és feltőltési módszerek:


Meditációs, vizualizációs gyakorlatok. Imával. A szándékunk tiszta kifejezésével. A hitvilágunknak megfelelő energiákkal.



Néhány tanács ásvány ékszerek tárolására, és viselésére


Kerüld a kemény vegyszerekkel és háztartási tisztítószerekkel való érintkezést, mivel azok elszínezhetik vagy károsíthatják a köveket.

Zuhanyzás vagy úszás előtt vedd le az ékszereket, hogy megakadályozd az esetleges elváltozásokat az ásvány köveken. 

Ütéstől, külső behatásoktól, vegyszerektől, kémiai anyagoktól, parfümtől, uszodavíztől, mosószerektől, testápolóktól is óvni kell őket.

Tárold az ásvány ékszereidet külön tasakban vagy puha szövetzsákokban, amikor nem viseled őket, hogy megóvd őket a karcolások okozta sérülésektől.

Rendszeresen tisztítsd  ásvány ékszereidet puha, nedves ruhával, hogy eltávolítsd a szennyeződéseket és porszemcséket, amelyek tompíthatják a kövek fényét. 

A mattulás megelőzése érdekében tartsd  távol az ásvány ékszereidet a nedvességtől és a szélsőséges hőmérséklettől.

A medálok és ékszeralkatrészek bevonata idővel kophat, illetve ha folyamatos dörzsölésnek, karcolásnak van kitéve, ezért tanácsos odafigyelni, hogy a bevonatos medálok és alkatrészek ne érintkezzenek szorosan más ékszerrel, órával, valamint javasoljuk, hogy időszakosan polírozd át őket. Ez nem vonatkozik a nemesacél alkatrészekre, amivel a nemesacél nem kopik és nem deformálódik.


A nyers kövek és drúzák tisztítására kizárólag ásványi anyagokban szegény vizet szabad használni. 

A szintetikus tisztítószerek használata általában kerülendő. A rendszeres tisztításhoz elegendő a nyerskövek leporolása (ecsettel).

A  nyers kristályokat és drágakövek gyönyörű látványt nyújtanak, ezért érdemes őket ha tehetjük üvegvitrinben tartani. Arra viszont  ügyelni kell, hogy ne tűzzön rájuk a Nap. 

Az ablakpárkány már kevésbé biztonságos tárolóhely, ott az érzékenyebb kövek károsodást szenvedhetnek.

Ráadásul  a hegyikristály gyűjtőlencseként működve akár égési károkat is okozhat.



Remélem tanácsaimmal hozzá tudtam járulni, hogy ásvány ékszereid sokáig megőrizhessék szépségüket, és kifejthessék jótékony hatásaikat! 

Kívánok boldog és sikeres életet!




FONTOS TÁJÉKOZTATÓ AZ ÁSVÁNYOKRÓL! 

Az ásványokat, és a belőlük készült ékszereket évezredek óta használják, viselik az emberek. Ezidő alatt sok információ és tapasztalás, megfigyelés történt velük kapcsolatosan. Tudományosan és egyénileg, megfigyelések által kialakult az ásványokról hatásaik alapján sok minden. A legtöbben egyetértenek abban, hogy valamilyen hatást gyakorolnak a testre és lélekre, a szellemre egyaránt. Ezen információk alapján

(tudományos, egyéni), szakkönyvek által, valamint személyes tapasztalatok és megfigyelésekre hivatkozva készül minden oldalunkon az ásványok bemutatása, ismertetése.


TOVÁBBÁ FONTOS AZ IS, hogy ezen ékszerek, vagy az egyes ásványok önmagukban nem csodaszerek, nem használhatóak fel öngyógyításra.

Nem helyettesítik az orvostudományt, sem a gyógyszereket. Bármilyen egészséggel kapcsolatos probléma esetén fordulj a megfelelő szakemberhez, orvoshoz!

 

Visszaélés jelentése Bővebb információ