LABRADORIT - LARVIKIT


Először a kanadai Labrador félszigeten bukkantak rá a különleges színjátszó ásványra 1770-ben. A labradorit ún. irizáló képességének köszönhetően vonzza a tekintetet. 

Apró szilikát lemezkéin megtörik a fény és ez hihetetlen színjátékot eredményez. Ez az ásvány nem átlátszó, mégis áttetsző, ha ránézünk úgy érezzük mintha elmerülnénk az Univerzum mélységeiben. 

Olyan mintha magából a kőből áradna ki a fény amely beragyogja a sötétséget.

A színjátékot apró ásványzárványok, hematit, ilmenit, magnetit és a finom ikerlemezeken való fényvisszaverődés okozza.

A zöld árnyalatú labradoritot hiúzszemnek hívják.

Bár kőzetalkotó ásvány formájában gyakori, színpompás drágakőként nem nagy mennyiségben fordul elő. Éppen ezért az ékszeripar tömegtermékei között ritkán találkozunk vele, elsősorban egyedi tervezésű vagy kisszériás darabokat álmodnak meg belőle a tervezők. A ritkasága annak is betudható, hogy két irányból is kiváló a törése, ezért fennáll a veszélye, hogy a kemény drágakövektől eltérően könnyebben megkarcolódik vagy sérül a felülete.

A labradoritot főként marokkőként alkalmazzák, ékszerként pedig nyaklánc, karkötő, gyűrű vagy fülbevaló formában használják fel. Készítenek belőle továbbá kisebb szobrokat és egyéb dísztárgyakat is.

Labradorit ásványt a 17. század óta ismerjük és a 12 mesterkristály közé tartozik. Régen a varázslók kövének tartották. 

Fejleszti az intuitív képességeket, a kreativitást, oldja a feszültséget, a bánatot, és a félelmeket. Vérnyomás csökkentő hatása van, csillapítja a menstruációs panaszokat és egyensúlyba hozza a hormonháztartást. 

A labradoritnak védelmező, auratisztító hatása van, és aktiválja a szervezet öngyógyító képességét. Jótékonyan hat a tüdőre, a szemekre, fejleszti az agyi funkciókat, serkenti az anyagcserét, gyógyítja a köszvényt és a reumát.

A labradorittal rokon földpát ásvány a dél-norvégiai Larvik városáról, illetve a közeli fjordról elnevezett larvikit, vagy másik nevén kék gyöngy gránit. A labradorithoz hasonlóan ez is kékes-ezüstös reflexióval bír, köszönhetően jelentős titán tartalmának, ezért első ránézésre nem is olyan egyszerű megkülönböztetni a két ásványt egymástól. Norvégia más, északibb területei is larvikitban gazdagok, például Stavanger és Tromso környékén számos bányát tartanak számon.

Érdekességként megemlíteném, hogy  a larvikitot a mágia és a metafizika ásványának tartják, amely segítheti a lélek utazását, metafizikai képességek erősítését. Segíthet belelátni az emberek és a felszín mögé. Segítheti a megértéseket és a képességek integrálását. A larvikit segítheti a földön való jelenlétet és a stabilizálódást, a spirituális energiáink megtartását a fizikai síkon. Segíthet egyensúlyba hozni a hármas lényünket. Úgy tartják, hogy védelmezhet a negatív energiáktól. A larvikit kapcsolódik a vízhez és a földhöz, esőhöz és viharhoz. Segítheti az energiák áramlását, az akadályok elhárítását, kihozni önmagunkból a legtöbbet.

Nem keverendő össze továbbá a labradorit a nemesopállal. A fő különbség, hogy a nemesopál felületén nem csak egy irányból láthatók a szivárvány színeiben pompázó különleges fényhatások. Háromdimenziós optikai rácsának köszönhetően minden szögből gyönyörködhetünk benne.

Felhasznált szakirodalom:

Dr. Csomai Zita: Gyógyító kristályok

Michael Gienger: A kristálygyógyászat tankönyve

Judy Hall : Kristálybiblia

Sonja Heider:  Gyógyító kövek könyve

Judy Hall: Varázslatos kristályok – 300 gyógyító kristály




Visszaélés jelentése Bővebb információ