Citrin
Egy kvarcváltozat - kristályszerkezetileg a hegyikristály és ametiszt rokona.
Színe a halvány sárgától egészen a barnáig terjed és a neve a latin "sárga" szóból ered.
Gyakran előfordul füstkvarccal együtt.
A színét a benne található vas szennyeződésektől kapja, mely nagyon rikta.
Extrém riktán megtalálható ametiszttel együtt, ez az ametrin.
Európát tekintve a legjelentősebb citrin lelőhelyek közé tartozik Spanyolország, de bőségesen találhatunk ebből a csodás ásványból Franciaországban, Skóciában, Braziliában, az USA-ban és Madagaszkáron is.
Magyarországon is rálelhetünk erre a csodás ásványra, még pedig Telkibányán a Fehér-hegyen, illetve a Király-hegyhen.
A citrin története és néphagyománya :
A citrin a középkortól számítva közkedvelt ékkőnek számít, ezért számos legenda és néphagyomány fellelhető a citrin körül, mely más és más népcsoportoktól származik. Lássunk ebből néhányat.
- A francia királynénak Medici Katalinnak volt egy drágakövekkel díszített öve, melyen 12 kristály volt. Ez szimbolizálta az év 12 hónapját, és a citrin a november hónapé volt.
- Egy régi legenda szerint az angol-skót háborújának idején a skót harcosok mindig magukkal vittek egy amulettet az ütközetekbe. Ez az amulett tulajdonképpen egy ezüst foglalatú bross volt, melybe drágaköveket foglaltak bele. Ilyen drágakőnek számított a citrin is. Ez az amulett több célt is hivatott volt szolgálni. Elsősorban oltalmazta viselőjét az ütközetben, másrészt a harcosok vállára erősített gyapjúkendőt rögzítette. Amennyiben az amulett viselője mégis elesett a csatában, akkor aki megtalálta, annak tisztességgel el kellett temetnie az elesett harcost, és utána az amulett az ő tulajdonába szállt.
- A régi néphiedelmek és legendák szerint „kereskedőkőnek” nevezték, mégpedig azért, mert a kristály tulajdonosa vonzotta a gazdagságot, sikert és a jólétet, ezért természetesen közkedvelt volt a kereskedők körében.
- A kínai legendákat és néphagyományokat tekintve a citrint (vagy, ahogy ők nevezték a „siker köve”) csak olyan embernek volt szabad odaadni, aki nagylelkű.
- Az ókori kínai császárok idejében a citrin azért volt nagyon közkedvelt ékszer, mert úgy vélték, hogy az értelmi képességek növelésére és az elme bővítésére kifejtett ereje kivételes.
- A citrin mindig is nagyon közkedvelt ásvány volt, de talán a népszerűségének a csúcsa a viktoriánus korra tehető.
A citrin a kristálygyógyászatban (A kristályokkal való átfogó gyógyítás nem helyettesítheti a szakorvosi ellátást, de támogathatja a kezelést):
A citrin az öröm, a bőség és az átalakulás ásványa. Erős védelmező ásvány, amely auratisztító, regeneráló hatással bír. A Nap energiáit hordozza, meleg, éltető energiákat.
Lelki szinten segít megnyugtatni és elcsendesíteni az elmét. Erőt és bátorságot ad az élethez. Annak köszönhetően, hogy életörömöt kölcsönöz viselője számára, kiválón segíti az önkifejezést, és segíti a depresszió legyőzését.
Testi szinten kiválóan támogatja és harmonizálja a pajzsmirigyet, a veséket és az epét is. Úgy tartják, hogy erősíti az idegrendszert.
Jó hatással lehet az emésztésre, anyagcserére, immunrendszerre, hasnyálmirigyre,vesére, és az idegek erősítésére.
Egyéb tudnivalók a citrinről:
Magas hőmérsékletre hevítve a citrin zavarossá válik, de alacsonyabb hőmérsékleten világosabb színű lesz.Sugárzás hatására is megváltozik a citrin színe.
Amennyiben röntgensugárzás éri, akkor barnás, ha viszont rádiumsugárzás, akkor feketésbarnás színe lesz.
Számos neve ismeretes, mint például a nyugati-, cseh-, skót-, spanyol-, madeira- és aranytopáz, bár igazából a topázhoz elég kevés köze van.
Gyakran hevített ametiszt ásvánnyal helyettesítik.
Az eredeti citrin és az égetett ametiszt közötti különbség: Jól megfigyelhető, hogy a citrin úgy kristályosodik, mint a hegyikristály. Nem hasonlít az ametiszt telepek csúcsainak formájára. A citrin színe természetes halvány sárga, a hevített ametiszt nagyon narancs, rikító.
Általában zárványmentes, de a természetes citrinben gyakran előfordul az úgy nevezett felhős színeloszlás, míg a hevített / égetett ásványokban ez sávosan jelenik meg.